Olympijské hry v Paříži 2024 prý budou klimaticky nejudržitelnější v historii

 

Paříž chce hostovat nejvíce udržitelné Olympijské hry všech věků. Cílem je snížení uhlíkové stopy o polovinu v porovnání s hrami v Londýně z roku 2012. Zavádí kromě toho také nová bezpečnostní opatření.

Olympijské hry v Londýně v roce 2012 vyprodukovaly 3,4mil tun CO2, o čtyři roky později v Rio De Janeiru byla produkce CO2 3,6mil tun. Cílem Olympijských her v Paříži je snížit emise na 1,58mil tun CO2.

Jak toho chtějí dosáhnout?

Minimalizovat cestování na sportoviště. Vše je v rozsahu 10 km od sebe, ačkoliv závody v surfování bude probíhat přes 15 000 km daleko, na Tahiti. Organizátoři se soustředí také obnovitelné zdroje energie, stejně jako udržitelné občerstvení a recyklace.

Zajímavostí je, že řeku Seinu budou čistit tak, aby v ní mohli plavat a koupat nejen sportovci, ale následně i obyvatelé Paříže a turisté.

Elektrická energie použitá na hrách bude prioritně ze solárních panelů a z větrných elektráren, a doprava bude realizována metrem, vlaky, ale také na kolech.

Občerstvení bude s minimem masa, z místních zdrojů a podávané tak aby se minimalizoval odpad. V olympijské vesnici nebude k dispozici klimatizace, ale prostory budou co nejvíce zelené, a budovy budou maximálně klimaticky přátelské.

 Bezpečnost bude zajištěna umělou inteligencí, která bude kontrolovat video záznamy a odhalovat možnosti nebezpečí. Monitoring bude probíhat klasickými bezpečnostními kamerami, stejně jako drony.

 Vše sice vypadá idylicky, ale je tu i spousta kritiky.

Dle odhadů bude teplota uvnitř budov o cca 6°C nižší než venku, což však nebude dostačující, pokud bude venku kolem 40°C. Ceny jízdenek metra se v období Olympijských her zvýší na téměř dvojnásobek a město bude natolik zaplněné turisty, že infrastruktura nebude udržitelná. Odborníci na klima tvrdí, že pozitivní dopad na klima, bude ve skutečnosti minimální. A to nemluvíme o účasti „neutrálních“ Ruských sportovců. Ale to je jiné téma…