Geniální a jednoduché způsoby, jak změnit svůj byt na ekologický ráj a ušetřit peníze

Ahoj všichni milí čtenáři! Dnes se společně podíváme na to, jak můžeme udělat naše domovy ekologičtějšími a udržitelnějšími, aniž bychom zatěžovali rodinný rozpočet. Ano, je to možné! Stačí následovat několik jednoduchých kroků a třeba i nějaký ten vtipný trik. Řekneme si jak funguje cirkulární ekonomika v bytě – prakticky. Pojďme se na to podrobně podívat:

LED Osvětlení:

Náhrada běžných žárovek za LED žárovky může zdánlivě znamenat větší počáteční náklady, ale ve skutečnosti ušetříte spoustu peněz na energii. LED žárovky mají delší životnost a spotřebovávají mnohem méně energie. To je první krok ke snížení vaší elektrické spotřeby a účtu za elektřinu.

Skvělý domácí kompost:

Založení kompostovacího hnoje je skvělým způsobem, jak snížit množství odpadu, který končí na skládce. Pokud nemáte zahradu, můžete zvolit kompaktní kompostovací jednotku pro byt. Z těchto kompostérů můžete získat úžasnou půdu pro vaše rostliny. A nemusí být drahá.

Minimalismus, cirkulární hospodářství ve vašem bytě:

Nemusíte hned vyhazovat všechno, co máte, ale můžete omezit nákup nových nadbytečných věcí. Tím nejen ušetříte prostor, ale i peníze. Dávejte přednost kvalitním věcem, které dlouho vydrží, místo levným výrobkům, které rychle končí na skládce. Zkuste nakupovat z druhé ruky – nábytek renovujte, využívejte již použité zboží, které může být krásné a originální – záleží jakou duši mu vdechnete.

Spotřebujte méně vody:

Instalujte úsporné sprchy a vodovodní baterie. Opravte netěsnící kohoutky a zajistěte, že neznečišťujete vodu. Můžete dokonce zvážit zachycení dešťové vody pro zalévání rostlin. Nevylívejte vodu z konvice do dřezu, ani starou vodu která zůstala stát na kuchyňské lince. Veškerou vodu využijte například na zalévání květin. Dokonce i když necháváte odtékat vodu ve sprše, než začne téct teplá, můžete ji zachytit a nachystat ji na zalévání rostlin. Může se to jevit jako blbost, ale divili byste se, kolik vody takto získáte  

DIY čisticí prostředky:

Vytvořte si vlastní ekologické čisticí prostředky z jednoduchých ingrediencí, jako je ocet, soda bikarbóna a citronová šťáva. Jsou levné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Zde je hned několik návodů:

Univerzální čistič:

  • 1 šálek bílého octa
  • 1 šálek vody
  • Pár kapek esenciálního oleje (např. levandule, citron, tea tree – pro vůni a antibakteriální účinky)

Smíchejte ocet a vodu ve spreji a přidejte několik kapek esenciálního oleje dle vaší preference. Tento univerzální čistič lze použít na kuchyňské linky, povrchy, koupelny a mnoho dalších míst.

Odmašťovací Přípravek na troubu:

  • 1/2 šálku jedlé sody
  • Voda na vytvoření pasty

Smíchejte jedlou sodu s trochou vody, dokud nevznikne pasta. Naneste ji na povrch trouby a nechte působit přes noc. Ráno ji setřete vlhkým hadříkem a trouba bude zářit.

Čistič Skel:

  • 1/4 šálku octa
  • 1/4 šálku izopropylalkoholu (70% nebo více)
  • 1 šálek vody

Smíchejte všechny ingredience ve spreji. Tento čistič skla je účinný na okna, zrcadla a skleněné stoly. Použijte noviny nebo mikrovlákenný hadřík pro bezšmouhové vyleštění.

 

 Ekologické nákupy:

Zvažte nákup v obchodech, které podporují udržitelnost a nabízejí lokální, sezónní a biologicky pěstované potraviny. Snižte plastový odpad tím, že budete používat opakovaně použitelné tašky a obaly.

Zahrada na balkoně:

I když nemáte zahradu, můžete si vytvořit malou zahradu na balkoně nebo okenním parapetu. Pěstování bylin a zeleniny doma nejenže sníží váš ekologický otisk, ale také vám poskytne čerstvé potraviny.

Solární nabíječky:

Pokud jste technický nadšenec, investujte do solární nabíječky pro vaše mobilní telefony a elektroniku. Tím šetříte energii a peníze.

Recyklace:

Recyklace je jednoduchý způsob, jak snížit množství odpadu. Zjistěte, co můžete recyklovat ve vaší lokalitě a důsledně to dělejte. Nevyhazujte vše co je staré. To co se dá použít dávejte do bazarů, využívejte burzy a nebo odneste na charitu. Co se dá zrenovovat zrenovujte a třeba darujte lidem bez domova, matkám v nouzi, ukrajinským uprchlíkům nebo komukoliv komu to pomůže.

S těmito jednoduchými kroky můžete snížit svůj ekologický otisk, zároveň ušetřit peníze a třeba i někomu pomoct. Udržitelnost nemusí být drahá ani náročná. Každý krok, který uděláme, může přispět k lepšímu budoucímu životnímu prostředí.