Jak reagovat na konspirační teorie

Určitě se vám stalo, že kamarád nebo kamarádka, člověk, kterého jste dříve znali, nebo někdo z příbuzných uvěřil tomu, že jej Bill Gates chce nechat očipovat, nebo že alobalová čepice a octování nás ochrání před chemtrails. Konspirační teorie jsou stále více rozšířené, a jsou blíž, než si myslíte. Jak na to reagovat, aniž byste ztratili kamaráda nebo přítele, a jak jim pomoci rozumět vědeckým faktům? Na toto téma napsala Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) užitečný článek, který nám poskytuje několik cenných rad.

 

Nerozčilujte se:

Prvním krokem je zůstat klidní a neztrácet trpělivost. Konverzace s lidmi, kteří věří v konspirační teorie, může být náročná, ale je důležité zachovat klid a respekt.

 

Poslouchejte a ptejte se:

Začněte tím, že posloucháte, co váš přítel/ příbuzný říká. Zeptejte se jej na důvody, proč věří v danou teorii. Mohou to být strachy nebo nedůvěra v autority. Chápání motivací vám pomůže v další komunikaci.

 

Sdílejte vědecká fakta:

EEAS zdůrazňuje, že je důležité sdílet ověřené a důvěryhodné informace. Můžete poukázat na studie, články a odborníky, kteří vyvracejí konspirační teorie.

 

Empatie a pochopení:

Snažte se být empatičtí a respektujte názory druhých, i když s nimi nesouhlasíte. Nikdy nepodceňujte emocionální aspekty této problematiky. Emoce jsou zásadním důvodem, proč lidé konspiračním teoriím věří.

Když například konverzujete s někým, kdo má jiný názor na politická témata, můžete se snažit být empatičtí tím, že se pokusíte pochopit jejich pohled a důvody, proč volí určitou politickou stranu. Namísto konfrontace můžete ptát se, co je vedlo k jejich přesvědčení. Tuto techniku zkuste i konspirátorů.

 

Nestavte se do role „učitele“:

Místo toho, abyste se pokoušeli někoho „poučovat“, snažte se společně diskutovat a hledat společné body, na kterých se můžete shodnout.

Jako příklad použijeme situaci, kdy komunikujete s člověkem, který má odlišný náboženský pohled na svět. Můžete se rozhodnout nepropagovat své vlastní náboženské přesvědčení, ale místo toho můžete vést diskuzi o různých náboženstvích, sdílet informace a považovat to za příležitost ke vzájemnému učení.

 

Odkazujte se na společné hodnoty:

Pokud je to možné, hledejte spojení mezi tím, čemu váš přítel věří, a vašimi společnými hodnotami. To může pomoci najít společný jazyk. Pokud se bavíte s někým, kdo má odlišný pohled na ekologii, můžete hledat společné hodnoty. Třeba, pokud oba máte rádi přírodu a čisté životní prostředí, můžete začít diskuzi o tom, jak chránit přírodu, a pokračovat pozvolna na jiná témata, kde můžete rozvádět diskusi.

 

Budujte důvěru postupně:

Může to trvat nějaký čas, než přítel začne měnit svůj názor. Budujte důvěru a zůstaňte k dispozici pro další diskuse.

Základním sdělením EEAS je, že konverzace s lidmi, kteří věří v konspirační teorie, je obtížná, ale klíčová pro boj proti dezinformacím. Snažte se být empatickými a sdílet vědecká fakta s cílem pomoci ostatním lépe porozumět světu kolem nás. Společným úsilím můžeme přispět k větší informovanosti a zvýšení kritického myšlení ve společnosti.

Odkaz na zdroj: EEAS